Libertate, independență, solidaritate sindicală

Au fost efectuate totalurile concursului de scrisori magice ”Mesajele copiilor către Moș Crăciun”

IMG_75632

Marți, 26 ianuarie, Federația Sindicatelor din Comunicații a efectuat totalurile concursului de scrisori magice ”Mesajele copiilor către Moș Crăciun”. La concurs au particiapat peste 370  copii, cu vîrsta cuprinsă între 6 și 16 ani, din toate colțurile țării, care și-au demonstrat capacitățile. creative.
În cadrul Federației a fost creată o comisie de evaluare  a lucrărilor formată din: Violeta Harea, președinte al  Comisiei de Femei a FSCM, Margareta Strestian, președinte al Federației Sindicatelor din Industria Chimică și Resurse Energetice, Nona Cojocaru, președinte al Comitetului sindical al Î.S. ”Poșta Moldovei” și Elizaveta Iurcu, vicepreședinte al FSCM.IMG_7566Ținând cont de condițiile concursului și criteriile de evaluare,membrii Comisiei au apreciat învingătorii la ambele categorii de vârstă. Au înaintat și două lucrări la premiul special pentru  creativitate.
În temeiul Regulamentului de organizare și desfășurare a concursului și deciziei comisiei de evaluare a lucrărilor, învingătorii se menționează cu diplome și ajutor material, după cum urmează:
La categoria de vîrstă 6-10 ani:
Locul I       – Ostrovari Laurenția , 10 ani, CP Șoldănești -350 lei,
Locul II     –  Chircova Varvara,  7 ani, ASP Basarabeasca – 250 lei,
Locul III    –  Leanca David,       9 ani ASP Glodeni   – 200 lei,
Locul III    - Ostrovari Patricia,  8 ani CP Șoldănești  – 200 lei,
Premiu special pentru creativitate – Cuclenco Alexandr, 10 ani, CP Căușeni – 300 lei.
La categoria de vîrstă  11-16 ani:
Locul I           – Nogai Anghelina, 11 ani, CP Căușeni – 350 lei,
Locul II          – Ursu Cristina, 14 ani, CP Căușeni  – 250 lei,
Locul III       – Chircov Nichita 13 ani, ASP – 200 lei,
Premiu special pentru creativitate – Nederița Maria, 15 ani Î.S. „Poșta Moldovei” – 300 lei.
Se menționează cu Diplomă de laureat și cadou de preț (carte) următorii participați la concurs:
La categoria de vîrstă   6-10 ani:

  • Rudenco Maria                    10 ani CP Ștefan-Vodă
  • Ciobotari Victoria                10 ani CP Ștefan-Vodă
  • Razlog Ecaterina                 5 ani CP Edineț
  • Gîra Tudor                           10 ani CP Edineț
  • Salici Anastasia                   8 ani CP Edineț
  • Coltun Denis                       10 ani CP edineț
  • Gazul Cristina                      10 ani CP Edineț
  • Bejenari Andreea                 10 ani CP Edineț
  • Nicolau Anastasia                10 ani CP Edineț
  • Salici Victoria                      9 ani CP Edineț
  • Grosu Vladislava                 10 ani CP Edineț
  • Mocan Victoria                    10 ani CP Ceadîr- Lunga
  • Mocan Valerii                      8 ani CP Ceadîr- Lunga
  • Litvinova Esmiralda            6 ani CP Ceadîr- Lunga
  • Bejenuța Dima                     10 ani CP Ceadîr- Lunga
  • Jitoreanu David                   5 ani CP Ungheni
  • Caracaș Petru                       9 ani  CP Ungheni
  • Caracaș Adrian                    7 ani  CP Ungheni
  • Cujba Gheorghiță                10 ani  CP Ungheni
  • Bujor Nicoleta                     7 ani  CP Ungheni
  • Rotari Taisia                        10 ani  CP Ungheni
  • Tarca Ionela                         9 ani CP Ungheni
  • Bujor Conctantin                 6 ani CP Ungheni
  • Pușnei Giuliana                    7 ani CP Leova
  • Trofim Daniela                    9 ani CP Leova
  • Neculcea Livia                     9 ani CP Călărași
  • Iurcu Ilinca                          6 ani FSCM
  • Cujba Vladislav                   8 ani CP Bălți
  • Cujba Dragomir                   6 ani  CP Bălți
  • Bambuleac Maxim               10 ani CP Bălți
  • Ivanciuc Alexandrina          5 ani  CP Bălți
  • Tronciu Damian                   9 ani CP Bălți
  • Bondarciuc Andrei              9 ani CP Bălți
  • Cujba Dragomir                   6 ani CP Bălți
  • Cujba Vladislav                   9 ani CP Bălți
  • Sevastian Maxim                 10ani CP Bălți
  • Velenciuc Sofia                   8 ani CP Bălți
  • Bogdan Alexandra              5 ani CP Bălți
  • Zara Artem                          8 ani CP Bălți
  • Căldare Andreea                 6 ani C.P Soroca
  • Drăgălin Damian                 6 ani C.P Soroca
  • Darăgălin Daria                   5 ani  C.P Soroca
  • Grosu Bianca                       10 ani  C.P Soroca
  • Iurceac Olga                        7 ani  C.P Soroca
  • Țurcan Damian                    6 ani  C.P Soroca
  • Șandrovschii Patricia           8 ani  C.P Soroca
  • Cojuhari Irina                      10 ani C.P Soroca
  • Hăbăsescu Vladislava          9 ani  CP Rîșcani
  • Șambrai Mădălina                10 ani CP Rîșcani
  • Donica Maria-Ecaterina       10 ani CP Rezina
  • Voicu Victoria                     9 ani  CP Rezina
  • Ursalovschi Corina              7 ani  CP Rezina
  • Bucătaru Gabriela                7 ani  CP Cahul
  • Duloglu Chira                      8 ani CP Cahul
  • Duloglu Mișa                       7 ani CP Cahul
  • Lipciu Anastasia                  7 ani  CP Cahul
  • Conctandachi Alexandru    8 ani  CP Cahul
  • Muhina Tatiana                    8 ani CP Comrat
  • Matiușonoc Miroslava         9 ani  CP Comrat
  • Dmitriev Daniel                   6 ani  CP Comrat
  • Voloșciuc Victor                 6 ani  CP Orhei
  • Cernous Dumitru                 10 ani  CP Căușeni
  • Ivanțoc Tamara                    7 ani  CP Căușeni
  • Rîmbu Anastasia                 7 ani  CP Căușeni
  • Ivanțoc Mihai                      10 ani CP Căușeni
  • Cebotari Iana                       8 ani    CP Căușeni
  • Caldarari Adrian                  8 ani    CP Căușeni
  • Mereuța Alexandrina           9 ani  CP Căușeni
  • Nogai Gabriel                      10 ani CP Căușeni
  • Covaliov Tudor                   9 ani   CP Căușeni
  • Reșetnic Andreea                9 ani   CP Ocnița
  • Reșetnic Alexandru             8 ani   CP Ocnița
  • Stanco Sofia                        10 ani CP Ocnița
  • Gavrilova Daria                   8 ani   CP Ocnița
  • Luchian Andrian                 10 ani  Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Cibotar Artiom                    10 ani  Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Țuțuianu Diana                    6 ani  Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Harghel Magdalena             8 ani Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Plasiciuc Alexei                   6 ani  Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Gligor Anastasia                  10 ani Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Golban Maximilian              8 ani Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Vlasov Amelia                     7 ani Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Uțica Iustina                         7 ani  Î.S.” Poșta Moldovei”
  • Nederița Dumitru                3 ani  Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Babian Elena                       10 ani  Bălți  SA„Moldtelecom”
  • Solonaru Lia                        6 ani Orhei  SA„Moldtelecom”
  • Munteanu Alexandra           10 ani  Cantemir SA„Moldtelecom”
  • Stamatov Eliza                    8 ani  Cantemir SA„Moldtelecom”
  • Fedun Maria                        6 ani Căușeni  SA„Moldtelecom”
  • Topalov Irina                       6 ani  Căușeni  SA„Moldtelecom”
  • Oleinicenco Artiom             10 ani Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Nenița Eugen                       9 ani  Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Nenița Damian                     9 ani  Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Chiriac Nicoleta                   8 ani  Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Chiriac Andriana                 10 ani Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Tonu Sofia                           8 ani Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Tonu Maria                          6 ani  Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Neculce Teodora                 4 ani    ANOFM
  • Cristofovici Gabriel             4 ani   ANOFM
  • Lis Daniel                            10 ani  ANOFM
  • Lis Emilia                            6 ani  ANOFM
  • Cojocaru Daniel                   10ani ANOFM
  • Andrușceac Valeria             9 ani CTIF
  • Dogot Ilinca                        5 ani CTIF
  • Duca Ianina                         5 ani  CTIF
  • Gorgos Adeliada                 6 ani  CTIF
  • Dobos Dan                          6 ani  CTIF
  • Stasieva Arina                     10 ani ASP
  • Cotun Irina                          6 ani ASP
  • Chirov  Pavel                       7 ani ASP
  • Dașchevici Magdalina         10 ani  ASP
  • Popovschi  Mihai                 8 ani  ASP
  • Cojocari Vivian                   9 ani  ASP
  • Strașnei Daria                      10 ani ASP
  • Brînza Sergiu                       8 ani  ASP
  • Cojocari Olivia                    10 ani ASP
  • Gurău Uliana                       8 ani    ASP
  • Fialco Ecaterina                   8 ani ASP
  • Dașchevici Efimaș               6 ani ASP
  • Leliuhina Polina                   9 ani ASP
  • Cebotari Ion                        10 ani ASP
  • Boldur Alexei                      9 ani ASP
  • Brînzan Evelina                   8 ani ASP
  • Zgovordei Ilie                      7 ani ASP
  • Galben Alexandru               4 ani ASP
  • Galben Caliopia                   10 ani ASP
  • Bujor Ivan                           6 ani ASP
  • Bujor Sofia                          5 ani ASP
  • Chelea Xenia                       6 ani ASP
  • Copușciulu Petr                   9 ani ASP
  • Ivanoglo Eva                       9 ani ASP
  • Rotaru Andreea                   10 ani ASP
  • Burdujan Georgeta              8 ani ASP
  • Rotaru Sofia                        7 ani ASP
  • Roșca Iurie                          6 ani ASP
  • Tăbăcaru Denis                    9 ani ASP
  • Tăbăcaru Sofia                     6 ani ASP
  • Bivol Antonela                    10 ani  ASP
  • Bivol Cosmin                       6 ani ASP
  • Apostol Cristian                  7 ani ASP
  • Begun Lavinia                     9 ani ASP
  • Pazurații Sandu                    10 ani  ASP
  • Popușoi Vasile                     8 ani ASP
  • Popușoi Mădălina                10 ani ASP
  • Crețu Corina                        5 ani ASP
  • Catana  Ștefan                     9 ani  ASP
  • Tudoreanu Ion                     6 ani  ASP
  • Evelina Trifaniuc                 10 ani ASP
  • Rotaru Cătălina                   10 ani ASP
  • Chiurcci Xenia                     8 ani ASP
  • Prodan Mădălina                 9 ani ASP
  • Panțîr Lauriana                    5 ani ASP
  • Matcin David                      10 ani ASP
  • Chiurcci Vladislav               10 ani ASP
  • Sîrbu Carolina                      6 ani ASP
  • Gîrbu Ștefan                        10 ani ASP
  • Rapcea  Kirill                       8 ani ASP
  • Felciuc Natalia                     9 ani ASP
  • Starodub Arina                    8 ani ASP
  • Bogatova Stanislava                        6 ani ASP
  • Mațcan Adelina                   8 ani ASP
  • Bișir Vladislava                   8 ani ASP
  • Mutavci Alexandr               7 ani ASP
  • Mutavci Achim                    9 ani ASP
  • Voinschii Alexandr             10 ani ASP
  • Voinschii Timur                   8 ani ASP
  • Rizov Egor                          7 ani ASP
  • Rizov Maxim                       10 ani ASP
  • Marcova Irina                      9 ani ASP
  • Tălămbuță Amelica              7 ani ASP
  • Covrighin Avram                 5 ani ASP
  • Tribusean Alexei                  9 ani ASP
  • Tudoreanu David                9 ani ASP
  • Gorgos Daniela                    10 ani ASP
  • Zaharia Alina                       4 ani ASP
  • Popescu Nicolai                   6ani ASP
  • Chiroșca Ana                       7 ani ASP
  • Chiroșca Maria                    4 ani ASP
  • Baltag  Andreea                  6 ani ASP
  • Stasiev Alexandru               6 ani ASP
  • Liuft Ștefan                         9 ani ASP
  • Sîrbu Bogdan                      6 ani ASP
  • Pamucciu  Serghei               10 ani ASP
  • Stah Artiom                         7 ani  ASP
  • Bodaci Lucian                     7 ani ASP
  • Televca Tudor                      7 ani ASP
  • Televca Elena                      7 ani ASP
  • Chirmici Stanislav               10 ani ASP
  • Chirmici Iana                       7 ani ASP
  • Potînga Anghelina               9 ani ASP
  • Bodean Emma                     8 ani ASP
  • Pozdneacov Kirill                10 ani ASP
  • Calugurescu Ilina                 7 ani ASP
  • Popov-Bîrlădeanu Alexandru 10 ani ASP
  • Manic Emil                          8 ani ASP
  • Stașcu Gabriel                     10 ani ASP
  • Prodan Maxim                     10 ani ASP
  • Guțu Mariam                       9 ani ASP
  • Suman Ana                          6 ani ASP
  • Suman Emilia                      9 ani ASP
  • Bogataia Taisea                   10 ani ASP
  • Bodiul Andrei                     10 ani ASP
  • Godiac Marin                                  7 ani ASP
  • Croitor Paul-Leonard                      6 ani ASP
  • Stoian Iulia                                      7 ani ASP
  • Popușoi Cristian                              8 ani ASP
  • Popușoi Bogdan                              8 ani ASP
  • Chiricenco Anastasia                       5 ani ASP
  • Malai Adrian                                   10 ani ASP
  • Lazu Sofia                                       5 ani ASP
  • Musteață Mădălina                          8 ani ASP
  • Godonoaga Sabrina                         2 ani ASP
  • Godonoaga Amelia                         7 ani ASP
  • Albu Gabriel                                    5 ani ASP
  • Gîncu Mădălina                               10 ani ASP
  • Goluța Bogdan                                4 ani ASP
  • Goluța Mihaela                                10 ani ASP
  • Cuzub Hristina                                8 ani ASP
  • Cuzub Bogdan                                10 ani ASP
  • Gangan Ionela                                 9 ani ASP
  • Gangan Daniel                                2 ani ASP
  • Țărnă Daniela                                  9 ani ASP
  • Polev Teodor                                   7 ani ASP
  • Ivanov Alexandrina                        7 ani ASP
  • Bîtlan Diana                                    8 ani ASP
  • Ratcoglo Alina                                8 ani GRT

La categoria de vîrstă 11 -16 ani:

  • Ivanova Tatiana                            12 ani Detașamentul de Pază Paramilitară
  • Salici Maxim                                 14 ani CP Edineț
  • Razlog Valeria                              12 ani CP Edineț
  • Malancea Victoria                         11 ani CP Ștefan-Vodă
  • Voloșanovschi Diana                    13 ani CP Edineț
  • Dovbenco Xenia                           12 ani  CP Edineț
  • Gîra Loredana                               13 ani  CP Edineț
  • Tulbea Octavia                              12 ani  CP Șoldănești
  • Duca Andreea                               14 ani  CP Șoldănești
  • Duca Mihaela                                14 ani  CP Șoldănești
  • Cojocari Iana                                 12 ani  CP Ceadîr-Lunga
  • Bejenuța Serghei                           13 ani  CP Ceadîr-Lunga
  • Cozma Alexandrin                        13 ani CP Ungheni
  • Caracaș Daniela                            11 ani  CP Ungheni
  • Jitoreanu Alim                               14 ani CP Ungheni
  • Smochină Maxim                          11 ani  CP Sîngerei
  • Velenciuc Victoria                        15 ani  CP Bălți
  • Sevastian Anastasia                      12 ani  CP Bălți
  • Bodnariuc Iana                             11 ani  CP Bălți
  • Zara Anna                                     13 ani  CP Bălți
  • Semionov Nica                              12 ani  CP Soroca
  • Pușcaș Mihai                                 13 ani  CP Soroca
  • Lipa Ariana                                   12 ani  CP Soroca
  • Mihna Iulia                                    ani CP Comrat
  • Dmitrev Ana-Maria                       12 ani  CP Comrat
  • Bucătaru Ana                                13 ani  CP  Cahul
  • Econom Anastasia                        12 ani  CP Cahul
  • Chirița Tatiana                               12 ani  OP 28 Chișinău
  • Coșcodan Ilinca                            14 ani CP Ialoveni
  • Stadnic Marin                               12 ani CP Rezina
  • Stadnic Anastasia                         13 ani CP Rezina
  • Chirtoacă Ion                                12 ani CP Rezina
  • Pastușac Mihaela                           12 ani CP Florești
  • Sorocean Alexandrina                   12 ani CP Florești
  • Mutruc Valeria                              12 ani CP Florești
  • Cătănoi Sergiu                              13 ani CP Căușeni
  • Gîrjeu Vadim                                13 ani  CP Căușeni
  • Cernous Artiom                            15 ani CP Căușeni
  • Ivanțoc Alexei                               12 ani CP Căușeni
  • Banari Anghelina                          12 ani  CP Căușeni
  • Vartic Veronica                             15 ani  CP Căușeni
  • Cozma Ana                                   12 ani CP Ocnița
  • Roman Alexandra                         13 ani CP Leova
  • Orjacovschi Evelina                      14 ani CP Leova
  • Tataru Iuliana                                14 ani  CP Hîncești
  • Caproș Carolina                            13 ani  ANOFM
  • Caproș Alexandrina                      12 ani ANOFM
  • Caproș Adelina                             15 ani ANOFM
  • Dobos Alexa                                 11 ani CTIF
  • Neaga Sofia                                  11 ani ICS „Ericsson Telecomunications” SRL
  • Solonaru Alexandrina                   12 ani Orhei  SA„Moldtelecom”
  • Nuțoi  Irina                                    11 ani Anenii Noi  SA„Moldtelecom”
  • Tabaranu Vladislav                       13 ani Glodeni  SA„Moldtelecom”
  • Grosu Iurie                                    13 ani  Glodeni  SA„Moldtelecom”
  • Morozovschi Bogda                      13 ani  Glodeni  SA„Moldtelecom”
  • Ghincul Dan                                  16 ani Căușeni  SA„Moldtelecom”
  • Ghincul Rodica                             11 ani Căușeni  SA„Moldtelecom”
  • Pîrlog Iuliana                                 14 ani  Căușeni  SA„Moldtelecom”
  • Pîrlog Natalia                                12 ani  Căușeni  SA„Moldtelecom”
  • Nenița Mihaela                              13 ani Ialoveni SA„Moldtelecom”
  • Ciuciuian Maria                             11 ani  Bălți   SA„Moldtelecom”
  • Malenchii Alina                             13 ani  Bălți  SA„Moldtelecom”
  • Harghel Anastasia                         13 ani  Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Uțica Marionela                             15 ani Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Uțica Ion                                       11 ani  Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Vlasov Alina                                 11 ani  Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Vlasov Alexei                               13 ani  Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Vlasova Anastasia                         15 ani  Î.S. “Poșta Moldovei”
  • Malache Vlada                              11 ani ASP
  • Varban Nichita                              14 ani ASP
  • Cotun Iana                                    12 ani ASP
  • Moțcan Constantin                     13 ani ASP
  • Potacevschi Daniil                        15 ani ASP
  • Bologan Dumitru                          15 ani ASP
  • Tonițoi Maria-Elena                      15 ani ASP
  • Bișir Arina                                     14 ani ASP
  • Gusarenco Anastasia                     13 ani ASP
  • Marcov Alexandr                          14 ani ASP
  • Derivolcov Alexandr                    12 ani ASP
  • Chirova Svetlana                           16 ani ASP
  • Chirov Dmitri                                11 ani ASP
  • Covrighina Arina                          11 ani ASP
  • Celpan Demian                             14 ani ASP
  • Chirova Evelina                            11 ani ASP
  • Șevcenco Victor                            12 ani ASP
  • Stratulat Damian                           13 ani ASP
  • Căpățina Denis                              14 ani ASP
  • Stah Denis                                     14 ani ASP
  • Brînza Cristian                              13 ani ASP
  • Gudima Sabrina                            14 ani ASP
  • Braila Olga                                    11 ani ASP
  • Potînga Ștefan                              12 ani ASP
  • Bucșanu Maxim                            14 ani ASP
  • Bucșanu Mădălina                        11 ani ASP
  • Platon Mădălina                            11 ani ASP
  • Zgavordei Biatriz                          14 ani ASP
  • Bujor Adelina                               11 ani ASP
  • Bujor Natalia                                 11 ani ASP
  • Voicu Rusalina                              12 ani ASP
  • Țușca Mădălina                             12 ani ASP
  • Moleșteanu Valentin                     13 ani ASP
  • Bulgar Dominic                             11 ani ASP
  • Burdujan Liliana                           16 ani ASP
  • Gorobca Mirela                             11 ani ASP
  •  Batrînac Mihai                             14 ani ASP
  • Voleac Daniel                               13 ani ASP
  • Cușnir Cristian-Gabriel                 14 ani ASP
  • Untila Maxim                                12 ani ASP
  • Rotaru Alexandra                         15 ani ASP
  • Cușnir Daniela-Cătălina                15 ani ASP
  • Panțîr Evelina                                11 ani ASP
  • Rusnac Igor                                   13 ani ASP
  • Voleac Mădălina                           11 ani ASP
  • Matcinîh Antonina                        15 ani ASP
  • Borș Artur                                     15 ani ASP
  • Bodaci Bogdan                             13 ani ASP
  • Borș Andreea                                14 ani ASP
  • Gîsca Alexei                                  13 ani ASP
  • Baciu Liviu                                   12 ani ASP
  • Calagurescu Ilie                            11 ani ASP
  • Rotaru Daniel                                14 ani ASP
  • Munteanu Dragoș                         12 ani ASP
  • Furtună Alina                                16 ani ASP
  • Suman Elena                                 13 ani ASP
  • Belinschi Sorina                            15 ani ASP
  • Cecan Ion                                      13 ani ASP
  • Prodan Sabina                               15 ani ASP
  • Moisei Daniel                                11 ani ASP
  • Albu Andrei                                  11 ani ASP
  • Budu Andreea                              11 ani ASP
  • Carp Denis                                    12 ani ASP
  • Țărnă Alexandr                             14 ani ASP
  • Aghenic Cătălina                          12 ani ASP
  • Ivanov Nichita                              12 ani ASP
  • Ratcoglo Iulia                               15 ani GRT.

FSCM aduce mulțumiri tuturor copiilorl pentru participare la acest concurs.  Totodată, Federația mulțumește mult liderilor sindicali și membrilor Comisiei de evaluare pentru aportul adus la buna desfășurarea a concursului.