Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

FSCM organizează diverse activități consacrate Zilei Internaționale a Securității și Sănătății în Muncă

20230425_135917

Cu ocazia Zilei Internaționale a Securității și Sănătății în Muncă (SSM), marcată anual la 28 aprilie, Federația Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) desfășoară campania „Implicarea liderilor de sindicat la îmbunătățirea SSM“ în scopul sensibilizării și focalizării atenției salariaților și angajatorilor asupra necesității respectării normelor de SSM. Această campanie este dedicată, în special, promovării prevenirii accidentelor și a bolilor profesionale la locul de muncă, luând în considerație că ziua de 28 aprilie este asociată și cu mișcarea de comemorare a victimelor accidentelor de muncă sau a persoanelor care s-au îmbolnăvit la locul de muncă.

Membrii Biroului Executiv s-au întrunit în ședință ordinară

13 aprilie

La 13 aprilie, curent, membrii Biroului Executiv s-au întrunit în ședință organizatorică. Pe ordinea de zi au fost puse în discuții și examinate mai multe chestiuni, precum

Sărbători luminoase!

Felicitare de Paste

Federația Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldovă vă felicită cu prilejul Sfintelor Sărbători Pascale, fie ca spiritul sărbătorilor să vă inunde sufletul cu iubire, dăruire și speranță.

Hristos a Înviat! 

 

Comitetul sindical al S.A. „Moldtelecom“ a petrecut conferința de dare de seamă și alegeri

6

În incinta Casei Sindicatelor, la 4 aprilie, Comitetul sindical al S. A. „Moldtelecom“ a desfășurat conferința de dare de seamă și alegeri. La eveniment au participat peste 95 de delegați din organizația sindicală primară, în calitate de invitat a fost prezentă președinta Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM), Elizaveta Iurcu și directoarea HR și reglementări a S.A. „Moldtelecom“, Inna Kiriakova.

În temeiul hotărârii comitetului sindical, conferința a fost prezidată de președinta FSCM. În urma aprobării componenței nominale a organelor de lucru ale conferinței, au fost examinate chestiunile incluse pe ordinea de zi, și anume:

Membrii de sindicat din cadrul SEI Glodeni S.A. „Moldtelecom“ au participat la plantarea arbuștilor pe teritoriul unității economice

saditul copacilor

A devenit o tradiție ca în fiecare an să fie organizate ample activități de salubrizare, amenajare și plantare a arborilor și arbuștilor. În acest context salariații, membri de sindicat, din cadrul SEI Glodeni S. A. „Moldtelecom“ s-au mobilizat pe parcursul zilei de 31 martie 2023 și au plantat arbuști pe teritoriul unității economice.