Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

La mulți ani!

Octombrie

Biroul Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații transmite un mesaj de felicitare membrilor de sindicat născuți în luna Octombrie. Vă dorește multă sănătate, bunăstare și liniște sufletească, gânduri senine și multe realizări frumoase alături de oamenii dragi sufletului dumneavoastră.

Organizația Sindicală Primară S.A. „Moldtelecom“ – gazda vizitei de lucru a cursanților Școlii Sindicale din Moldova

IMG_1588

Recent, pe 29 septembrie, Organizația Sindicală Primară (OSP) S.A. „Moldtelecom“ a fost gazda unei vizite de lucru a cursanților Școlii Sindicale din Moldova, alături de președinta Federației Sindicatelor  din Comunicații (FSCM), Elizaveta Iurcu și directorul adjunct, șef Departamentul educație, cercetare și relații internaționale al Institutului Muncii, Dorin Suruceanu.

În cadrul acestei întruniri, președintele OSP Mihai Iovu a informat cursanții despre activitatea sindicală, despre obiectivele și realizările atinse și le-a oferit informații despre compania S.A. „Moldtelecom“.

Echipa FSCM a participat la Spartachiada VI a CNSM

IMG_1380 1

Federația Sindicatelor din Comunicații din R.Moldova (FSCM) a participat la competițiile sportive din cadrul Spartachiadei a VI a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM). Evenimentul s-a desfășurat în perioada 22-24 septembrie 2023, în incinta Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă” unde au participat circa 600 de sindicaliști, reprezentanți ai 16 centre sindicale național-ramurale.

Organizația sindicală din Î.S. Radiocomunicații și-a ales noul organ de conducere

Radiocom 5

Recent, în organizația sindicală din cadrul Î.S. Radiocomunicații a avut loc Conferința de dare deseamă și alegeri. La adunare au participat delegați din toate structurile entității. În calitate de invitați au fost prezenți, președinta Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM), Elizaveta Iurcu și administratorul întreprinderii, Mihai Iaob.
Pe ordinea de zi au fost stabilite mai multe chestiuni cum ar fi,

Concursul de desen „Am o țară, un neam, un nume!” – ediția II, a identificat cele mai bune lucrări

premiantii

La 20 septembrie curent, membrii comisiei de evaluare a Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) a identificat cele mai bune lucrări ale copiilor membrilor de sindicat din cadrul concursului de desen „Am o țară, un neam, un nume!”, ediția II.

Acest concurs s-a desfășurat în perioada 08 august – 07 septembrie curent, în comun cu organizațiile sindicale membre ale FSCMja. Scopul acestei activități a fost promovarea valorilor naționale prin stimularea creativității copiilor cu prilejul sărbătorilor 27 august – Ziua Independenței a Republicii Moldova și 31 august – Ziua Limbii Române, precum și identificarea, aprecierea autorilor celor mai bune desene.