Trezorieri instruiți – activitatea financiară efectivă a organizației sindicale primare
Recent, în cadrul Institutului Muncii, trezorierii organizațiilor sindicale primare, membre ale Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) au fost instruiți în cadrul seminarului „Activitatea trezorierului în organizația sindicală primară.
Președinta FSCM, doamna Elizaveta Iurcu, a salutat trezorierii prezenți la activitate și i-a informat despre rolul și importanța acestora în activitatea organizației sindicale primare. Doamna președintă a adus la cunoștință agenda activității și obiectivele propuse, totodată a îndemnat participanții să fie cât mai activi și să adreseze întrebări pentru a însuși mai bine informația prezentată.
Tinerii din Comunicații participă la Forumul X al CNSM
Reprezentanții Comisiei de Tineret ai Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) au participat în perioada 08-09 septembrie la Forumul X al Comisiei de Tineret a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova. Evenimentul s-a desfășurat în incinta taberei de odihnă pentru copii „Perlele Nistrului“ din or. Vadul lui Vodă și a întrunit peste 60 de tineri din diverse centre sindicale național-ramurale.
La mulți ani!
La mulți ani cu bucurie și sănătate!
În ziua dumneavoastră specială, Biroul Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații vă dorește să aveți parte de zâmbete sincere, realizări frumoase și clipe pline de fericire. Fie ca anul ce vine să fie plin de împliniri și aventuri minunate. Sărbătoriți-vă ziua cu entuziasm și bucurați-vă de toate surprizele ce vi le aduce viața.
La mulți ani fericiți, dragi sindicaliști!
Comisia de femei a FSCM s-a întrunit la seminarul cu genericul „Cunoaște-ți drepturile! Fii protejată!“
În jur de 20 de femei sindicaliste din cadrul comisiei de femei a Federației Sindicatelor din Comunicații, s-au întrunit joi, 17 august, în cadrul unui seminar în incinta Institutului Muncii. În deschiderea activității, președinta Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM), Elizaveta Iurcu, a salutat prezența femeilor sindicaliste la eveniment și a subliniat că subiectele incluse în agenda zilei au fost selectate în urma propunerilor enunțate de către membrele comisiei de femei la ultima ședință.
Securitatea socială a tinerilor la locul de muncă și soluționarea conflictelor de muncă, subiecte abordate de comisia de tineret a FSCM
La 15 august, curent, membrii comisiei de tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) s-au întrunit în incinta Institutului Muncii în cadrul unui seminar de instruire.
Activitatea a fost deschisă de către președinta FSCM, doamna Elizaveta Iurcu, care le-a adus un mesaj de felicitare tinerilor sindicaliști cu prilejul Zilei Internaționale a Tineretului, dorindu-le succes, realizări grandioase, entuziasm și ca întotdeauna să fie auziți. Doamna președintă a adus la cunoștință agenda evenimentului și a menționat că subiectele seminarului au fost selectate conform cerințelor membrilor comisiei de tineret.










