Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

La mulți ani!

felicitare August

Biroul Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova felicită membrii de sindicat omagiați în luna August. Vă transmite cele mai călduroase urări de fericire și prosperitate. Vă urează multă satisfacție în tot ceea ce faceți și vă dorește un an plin de succese, împliniri și momente frumoase.
La mulți ani cu entuziasm și încredere în viitor!

JUBILIARII  LUNII  AUGUST  2023

02 august

Bejenaru Nadejda   Î.S. „Poșta Moldovei” C.P. Cahul

Castraveț Elvira  Î.S. „Radiocomunicații”

Organizația sindicală a Centrului de Poștă Orhei și-a ales un nou Comitet

poza comuna

La 28 iulie, curent, organizația sindicală din cadrul Centrului de Poștă Orhei a organizat adunarea de dare de seamă a activității comitetului sindical și alegeri. Pe ordinea de zi au fost incluse următoarele chestiuni:
― cu privire la informația privind activitatea comitetului sindical pentru perioada 2018-2023;

„Mediu de lucru sigur și sănătos – drept fundamental al salariaților“, instruire organizată de OIM

comun

În perioada 29 mai – 30 iunie, curent, Biroul Organizației Internaționale a Muncii pentru Activitățile Lucrătorilor a desfășurat un seminar de instruire în format mixt „Securitatea și sănătatea în muncă (SSM) – drept fundamental al salariaților“. La lucrările seminarului a participat consiliera în domeniul securității și sănătății în muncă din cadrul Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova, Jana Șveț.

La mulți ani!

felicitare iulie

 

Federația Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova aduce sincere felicitări și urări de sănătate membrilor de sindicat care își sărbătoresc ziua de naștere în luna iulie. La mulți ani fericiți  și prosperi alături de cei dragi!

JUBILIARII  LUNII  IULIE  2023

                   01 iulie

Balan Aurel  S.A. „ Moldtelecom”

Carpov Iurie   I.P. „Centrul Tehnologii Informaționale în Finanțe”

Membrii Biroului Executiv întruniți în ședință

20230615_131012

La 15 iunie, curent, membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) s-au întrunit în ședință ordinară.

În cadrul ședinței au fost efectuate totalurile activităților desfășurate în ultima perioadă de către FSCM în comun cu organizațiile membre.

A fost pusă în discuție chestiunea cu privire la repartizarea mijloacelor bugetului de stat pentru organizarea odihnei copiilor și adolescenților în sezonul estival 2023, precum și cu privire la susținerea copiilor cu dizabilități din familiile salariaților, membri de sindicat ai FSCM.