Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

La mulți ani!

Aprilie

JUBILIARII  LUNII  APRILIE  2024

01 aprilie

Nicolis Olga               Î.S. „Poșta Moldovei”

Evghenii Seliutin        Centrul de Poștă Ungheni

Zghirvaci Maria          Centrul de Poștă Ungheni

„Uniți pentru a crea un mediu de muncă sigur și sănătos”, tema seminarului de instruire pentru lideri sindicali

10

În ultima decadă a lunii martie, liderii sindicali din cadrul FSCM au fost extrem de activi, dedicându-și timpul, participând la numeroase sesiuni de formare. Una dintre aceste sesiuni a fost axată pe tema „Uniți pentru a crea un mediu de muncă sigur și sănătos”, fiind moderată de către Jana Șveț, consilier FSCM și formator național.Partea superioară a formularului

În cadrul acestei sesiuni de formare, circa 20 de președinți ai organizațiilor sindicale au avut oportunitatea de a explora în profunzime conceptul de securitate și sănătate la locul de muncă (SSM) și de a înțelege importanța acestuia în contextul actual al mediului profesional. Prin prezentări interactive și discuții, aceștia au analizat diverse aspecte legate de prevenirea accidentelor și a îmbolnăvirilor profesionale, precum și de promovarea unei culturi a siguranței și sănătății în mediul de lucru.

Lideri sindicali familiarizați cu privire la etapele de pregătire a negocierilor colective

13

Recent, liderii sindicali ai organizațiilor sindicale primare, membre ale Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM), s-au implicat într-o sesiune de formare cu privire la etapele de pregătire a negocierilor colective la nivel de unitate. Această activitate a avut loc în incinta Institutului Muncii și a reunit aproximativ 20 de activiști sindicali ai FSCM, fiecare având ocazia să exploreze și să înțeleagă mai profund aspectele esențiale ale etapelor de pregătire pentru negocieri colective.

Președinta FSCM, Elizaveta Iurcu, a fost în calitate de formator al acestei sesiuni, abordând diverse aspecte cheie referitoare la etapele și procedurile negocierilor colective la nivel de unitate economică. Subiectele discutate au inclus procesele de acumulare, analiză și structurare a informațiilor relevante pentru negociere. Un accent deosebit a fost pus pe stabilirea obiectivelor clare pentru negocieri și pe importanța comisiei de dialog social „angajator-salariat”, și modului în care comisia funcționează în practică.

Membri de sindicat ai SNMFR, informați despre drepturile salariaților în cazul reorganizării unității economice

222

Pe data de 21 martie, Federația Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM), în colaborare cu comitetul sindical al Serviciului Național de Management al Frecvențelor Radio (SNMFR), a organizat o activitate de informare adresată salariaților, membri de sindicat. Această inițiativă a fost desfășurată în contextul reorganizării unității economice prin fuziune cu Agenția Națională pentru Reglementări în Comunicații Electronice și Tehnologia Informației (ANRCETI).

Dragi femei

Ziua femeii 2024

Dragi FEMEI!

Cu ocazia Zilei de 8 Martie, Ziua Internațională a Femeii, Federația Sindicatelor din Comunicații vă adresează cele mai sincere felicitări și urări de bine! Demonstrați putere, determinare și dedicare în lupta pentru drepturile și echitatea femeilor în cadrul colectivelor de muncă și în societate în ansamblu.

Sunteți exemple inspiraționale care nu numai că luptă pentru drepturile salariaților, dar și pentru recunoașterea și valorizarea contribuțiilor femeilor la locurile de muncă.

Fie ca acest 8 martie să fie plin de recunoștință, inspirație și reușite pe drumul vostru spre justiție și egalitate!

Cu respect și admirație,

Președintele FSCM, Elizaveta IURCU