Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

Liderii sindicali ai FSCM au fost familiarizați despre stresul la locul de muncă și modificările recente din codul muncii

10

La 02 martie a.c., lideri sindicali ai Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) au participat la un seminar de instruire despre stresul la locul de muncă și arderea profesională și au fost familiarizați cu modificările recente din codul muncii.

Președinta FSCM, Elizaveta Iurcu, prezentă la activitate, a reiterat participanților agenda evenimentului și a încurajat liderii să se implice în mod activ în activitățile propuse de către formator pentru a maximiza beneficiile sesiunii de informare.

În prima parte a seminarului, în calitate de formator a fost doamna Elena Anton, formator național și șefa Departamentului organizare, educație și instruire a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM).

Elena Anton a susținut o prezentare detaliată în cadrul căreia a informat liderii sindicali despre impactul negativ al stresului asupra sănătății mentale și fizice a angajaților. Ea a evidențiat importanța conștientizării acestui fenomen și a oferit resurse și tehnici concrete pentru gestionarea stresului.

Membrii Consiliului Federației Sindicatelor din Comunicații, s-au întrunit în Ședința a II-a în Plen

#1

Pe data de 1 martie a.c., membrii Consiliului Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) s-au adunat pentru a doua Ședință în Plen de după Congresul VII, desfășurată la sediul Institutului Muncii. La această întâlnire, peste 50 de lideri sindicali din organizațiile membre ale FSCM au participat la discuții. În cadrul evenimentului, în calitate de invitat a fost prezentă vicepreședinta Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM), Lilia Franț.

Președinta FSCM, Elizaveta Iurcu, a condus ședința și a adresat participanților un mesaj de felicitare participanților cu prilejul sosirii primăverii, urându-le prosperitate, sănătate și succes în desfășurarea lucrărilor Consiliului. Dumneaei a reiterat ordinea de zi și regulamentul de lucru. În cadrul Ședinței în Plen au fost examinate și aprobate mai multe chestiuni, inclusiv Raportul de activitate al Biroului Executiv pentru anului 2023, validarea mandatelor noilor membri ai Consiliului, precum și Raportul comisiei de cenzori pentru același an.

La mulți ani!

Martie

Biroul Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații transmite un mesaj de felicitare membrilor de sindicat omagiați în luna martie. Să vă aducă Mărțișorul sănătate, bucurii și zile pline de culoare. La mulți ani cu bucurie și realizări remarcabile!

JUBILIARII  LUNII  MARTIE  2024

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au reunit pentru o sesiune de discuții și decizii

1

La data de 14 februarie, membrii Biroului Executiv (BE) al Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) s-au reunit într-o ședință ordinară. Evenimentul a avut loc în sediul Casei Sindicatelor. Din cei 10 membri ai BE, au participat 9.

Au fost discutate mai multe chestiuni incluse în ordinea de zi, expediată anterior membrilor, prin poșta electronică. Printre acestea s-au numărat: convocarea ședinței Consiliului FSCM, executarea bugetului sindical pentru finanțarea activității BE în anul 2023, precum și evaluarea finală a concursului pentru copii „Un cadou pentru pomul de Crăciun!”.

La mulți ani!

februarie

Dragi membri de sindicat, omagiați în luna februarie,

Cu ocazia zilei de naștere, vă transmitem cele mai sincere felicitări și urări de bine! Vă dorim ca anul acesta să fie plin de bucurie, împliniri și momente minunate alături de cei dragi. Să continuați să fiți un exemplu inspirațional pentru ceilalți și să vă bucurați de recunoașterea și aprecierea pe care o meritați în fiecare zi.

La mulți ani!

JUBILIARII  LUNII  FEBRUARIE  2024