Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

La mulți ani!

Mesa de trabajo 1

Federația Sindicatelor din Comunicații adresează un mesaj de felicitare membrilor de sindicat care sărbătoresc ziua de naștere în luna IANUARIE. Vă transmite cele mai sincere urări de sănătate, împliniri frumoase și prosperitate.

La mulți ani!

Craciun fericit

Stimați colegi, Federația Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova vă mulțumește pentru munca asiduă și prodigioasă în cadrul organizațiilor sindicale, pentru implicare activă în dezvoltarea mișcării sindicale pe parcursul anului 2022.

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ultima ședință

Artboard 1

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM), la 27 decembrie curent, s-au întrunit în ultima ședință din acest an. Au fost discutate și aprobate mai multe hotărâri ce vizează activitatea mișcării sindicale din cadrul FSCM.

Organizația sindicală a Î.M. „Orange Moldova“ S.A. are un nou comitet

Orange sait

Astăzi, 13 decembrie, în cadrul organizației sindicale primare a Î.M. „Orange Moldova“ S.A., a avut loc conferință sindicală de dare de seamă și alegeri. La ședință a fost prezentă președinta Federației Sindicatelor din Comunicații (FSCM) doamna Elizaveta Iurcu și avocatul FSCM domnul Anatol Lupașcu. Ședința a fost deliberativă și s-a desfășurat în regim mixt.

FSCM promovează egalitatea de gen și combaterea violenței împotriva femeilor

președinta FSCM

Pe data de 8 decembrie, în incinta Casei Sindicatelor, Federația Sindicatelor din Comunicații (FSCM) a desfășurat un seminar de instruire pentru membrele Comisiei de Femei cu genericul „Promovarea egalității de gen și combaterea violenței împotriva femeilor“. În scopul sensibilizării asupra problemei date, evenimentul este organizat în contextul desfășurării campaniei cu privire la eliminarea violenței împotriva fetelor și femeilor „16 zile de activism împotriva violenței în bază de gen în Republica Moldova“.