Libertate, independență, solidaritate sindicală

Întâlnire de lucru și schimb de experiență între FSCM și reprezentanții sindicatelor din Poșta Română

La data de 24 iunie 2026, Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a găzduit o întâlnire de lucru cu reprezentantul Alianței Naționale a Sindicatelor din Tehnologia Informației și Comunicații „ANTIC” din Detalii »

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ședință lărgită

Membrii Biroului Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit recent, în ședință lărgită, pentru a examina și aproba o serie de subiecte importante ce vizează activitatea curentă Detalii »

Tinerii FSCM participă la Academia Tinerilor Sindicaliști

În perioada 11–12 iunie 2026, patru membri ai Comisiei de Tineret a Federației Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) participă la Academia Tinerilor Sindicaliști, organizată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova Detalii »

 

Masă rotundă cu activiștii sindicali „Organizația primară – veriga forte în mișcarea sindicală“

IMG_9706

La 10 februarie, curent, Federația Sindicatelor din Comunicații (FSCM) a organizat o masă rotundă unde au participat peste 60 de lideri sindicali din organizațiile membre și Liderul Sindicatului Liber Independent Telecomunicații „Bogdan Vodă“, dl. Aleodor Nichifor din România, județul Suceava.

Federația Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova și-a ales conducerea

Prezidiu

La 9 februarie, curent, Federația Sindicatelor din Comunicații (FSCM) și-a ales conducerea pentru un mandat de cinci ani în cadrul celui de-al VII-lea Congres, organizat în incinta Institutului Muncii. Cu vot unanim, în funcția de președinte al FSCM a fost aleasă doamna Elizaveta Iurcu, care ulterior a propus pentru funcțiile de vicepreședinți ai FSCM, pe baze obștești, pe Nona Cojocaru, președinte al Comitetului Sindical al Î.S. „Poșta Moldovei“, și pe Sergiu Gorița, președinte al Comitetului Sindical al S.A. „Moldtelecom“, confirmați cu vot unanim. În funcția de președinte al comisiei de cenzori în unanimitate a fost aleasă doamna Silvia Goriță.

La mulți ani!

Artboard 1

  Biroul Executiv al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova transmite un mesaj de felicitare membrilor de sindicat omagiați în luna februarie. Vă dorește multă sănătate, bunăstare, gânduri senine și împlinirea tuturor dorințelor alături de oamenii dragi sufletului dumneavoastră.

Membrii Biroului Executiv al FSCM s-au întrunit în ultima ședință înainte de Congres

BE 24 1

  Luni, 30 ianuarie, membrii Biroului Executiv (BE) al Federației Sindicatelor din Comunicații din Republica Moldova (FSCM) s-au întrunit în ultima ședință până la Congresul VII.
Pe ordinea de zi au fost incluse mai multe chestiuni care vizează activitatea BE, precum:

Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova a identificat cele mai bune lucrări din cadrul concursul „Creează o felicitare de Crăciun!”

creatie concurs

La 11 ianuarie curent, FSCM a identificat cele mai bune felicitări ale copiilor membrilor de sindicat din cadrul concursului de creație „Creează o felicitare de Crăciun!”.
Lansarea concursului a avut loc pe data de 01 decembrie 2022 și s-a desfășurat până pe 06 ianuarie 2023 curent. Scopul organizării acestui concurs de creație a fost stimularea simțului artistic, promovarea și valorificarea potențialului creativ al copiilor, inspirate de magia iernii, precum și, identificarea și aprecierea autorilor celor mai bune felicitări.